Idag var det dags för WKK's nationella hundutställning på Rocklunda i Västerås. Har inte ställt Tyra på 2 år och tyckte nu att det var dags då hon är väldigt fin i päls och kropp och därför att jag har planer på att snart kastrera henne då det skulle förenkla för mig då hon är med mig varje dag på mitt hunddagis (som inte tillåter löptikar) och för att hon alltid har en massa strul med bland annat urinvägsinfektion vid löp. Sedan vore det skönt att veta att hon inte kan drabbas av bland annat livmoderinflammation. Just nu är hon skendräktig så kastrationen får vänta några månader.
Tillbaka till dagen då. Jag var inställd på att hon minst får ett VG men att jag skulle bli enormt glad för ett excellent. Det var 5 tikar i klassen och hon och en till fick VG och de andra fick excellent. Det innebar att Tyra inte fick vara med i konkurransen. Hon fick väldigt fin kritik som ni kan läsa här.

Andra roliga saker som händer för Tyra är att vi numera tränar minst 5 dagar i veckan på FitPaws balansdisc. Vi försöker köra 15 minuter/gång och hon är superduktig!
I och med att vi inte längre använder vår kickbike har vi valt att sälja den vidare så att den kommer till användning hos någon annan. Annonsen hittar du här.
